Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności   
AKCEPTUJĘ

Projekt „Filmowe spotkanie z Sądem Ostatecznym Hansa Memlinga”

Filmowe spotkanie z Sądem Ostatecznym Hansa Memlinga

Projekt stanowi wielopłaszczyznową promocję dzieła Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”, znajdującego się w gdańskim Muzeum Narodowym. Pragniemy, by nasze działania wpłynęły na powszechną rozpoznawalność tego wyjątkowego tryptyku i pozwoliły szerszej publiczności na odkrycie jego symboliki. Sięgamy do współczesnych środków prezentowania, niezbyt oczywistych dla dzisiejszego odbiorcy, treści zawartych w sztuce dawnej, by zwrócić uwagę na bogactwo przekazu dzieł mistrzów. Pragniemy zbudować pomost pomiędzy tym, co było, a tym co jest, pokazać, że treści, które niesie sztuka są uniwersalne, niezależne od czasów w jakich powstały. Osią projektu jest krótkometrażowy film „Sąd Ostateczny”, opowiadający historię zawartą w obrazie Hansa Memlinga w oparciu o wiersz „Sąd Ostateczny” Jacka Kaczmarskiego - utwór będącym jednym z licznych, poetyckich opisów dzieł sztuki w dorobku literackim artysty. Film stara się skrócić dystans pomiędzy dziełem sztuki a odbiorcą łącząc ze sobą elementy malarstwa, poezji oraz muzyki w formie filmowej.

Walory edukacyjne projektu docenią z pewnością uczniowie szkół podstawowych, jak również ponadpodstawowych. To dla nich został przygotowany konspekt lekcji, który pozwoli pedagogom na przeprowadzenie zajęć bezpośrednio w szkołach, a obszerny materiał edukacyjny przybliży młodym odbiorcom kultury symbolikę tego znakomitego dzieła.

Głodnym wiedzy zostanie przybliżony główny bohater naszego projektu, obraz „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. To zaskakująca historia przybycia do Gdańska i wielowiekowa tułaczka, jaką musiało odbyć dzieło, by znaleźć się w Muzeum Narodowym w Gdańsku, gdzie pozostaje do dziś.

Biorąc pod uwagę niezwykle istotną dla kultury pomorskiej promocję dziedzictwa kulturowego - postanowiliśmy, że proces ten wspomogą swoim zaangażowaniem artyści związani z Trójmiastem. Dlatego też do współpracy w projekcie oraz do realizacji filmu o dziele Hansa Memlinga, zaprosiliśmy artystów trójmiejskich.

Film „Sąd Ostateczny” zrealizował gdańszczanin, Piotr Tomaszkiewicz, na podstawie scenariusza gdańszczanki Anny Marii Czarzastej. Narrację do filmu zbudował wiersz poety Jacka Kaczmarskiego, który ostatnie lata życia spędził w Gdańsku. Utwór w filmie przeczytał Tomasz Więcek, gdynianin, aktor Teatru Muzycznego w Gdyni. Muzykę do filmu stworzył trójmiejski kompozytor, gdańszczanin Marek Kuczyński. Kuczyński podjął się również udźwiękowienia filmu. W projekt włączyła się również Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego z Gdańska, która na potrzeby projektu udostępniła oryginalny maszynopis wiersza.

Projekt został zrealizowany przy współpracy z Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Patronat Honorowy nad naszym projektem objął JM Rektor Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku dr hab. Krzysztof Polkowski.

Partnerami projektu zostali: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Agencja Artron, Firma Centrum Parkietowe, Kawiarnia cieKAWA.